ANBO afdelingen heffen zichzelf op

Delfzijl - De besturen van de ANBO afdelingen Delfzijl en Wagenborgen/Appingedam hebben besloten hun afdelingen op te heffen.

De handelwijze van directeur Liane de Haan van de overkoepelend bond is de directe aanleiding. Die heeft besloten een hele andere koers met de ouderenbond te gaan varen. Een koers waarbij korte metten wordt gemaakt met veel afdelingen en waarbij bestuurders alle rechten worden ontnomen. “Ze heeft beslag gelegd op ons banktegoed met een aanzienlijk bedrag en op onze ledenlijsten,” vertelt secretaris Truus Tammenga van de afdeling Delfzijl met nauwelijks verholen woede. “Het rommelt al tijden binnen de bond. Er is beslist dat onder andere in de drie noordelijke geen afdelingsbesturen meer mogen functioneren. De bestuurders worden ineens vrijwiligers. Het komt er een beetje op neer dat de landelijke ANBO in Den Haag wil gaan lobbyen voor de rechten van ouderen, terwijl de oudjes zelf maar achter de geraniums moeten gaan zitten.” “Bijna alle ANBO-afdelingen die floreren, zoals de onze met 650 leden, hebben dat te danken aan het grote aanbod aan activiteiten. Bij onze afdeling gaat het voornamelijk om fietsen, kaarten, sjoelen en toneel. Daar is veel belangstelling voor. De landelijke ANBO vindt dat soort zaken niet meer nodig. Maar het is gewoon een feit dat ouderen geen lid zijn van de ANBO voor het gelobby, maar juist voor de activiteiten. En die moeten wel in goede banen worden geleid.” De ANBO-afdelingen in deze regio hoopten dat een gesprek soelaas kon bieden. “Maar die kwam er maar niet,”” weet Tammenga. “Onze voorzitter Peter Oosterhuis is op den duur maar naar een provinciale vergadering gegaan om te zien hoe het er voor stond. Nou, hij werd vervolgens meteen geroyeerd als lid. Verdere communicatie is ook amper mogelijk. We hebben als vrijwillige bestuursleden totaal niets meer in te brengen. Toen half juli ook nog eens onze bankrekening werd geblokkeerd, hebben we het besluit moeten nemen de afdelingen op te heffen. De hoeveelheid geld die op de bank staat hebben we nota bene zelf opgespaard,het is in wezen van onze leden. Een rechtszaak beginnen heeft geen zin, want dat kost ons net zoveel geld aan advocaten.” De situatie in deze regio staat niet op zich. Tammenga: “In Zeeland is er al een afsplitsing, Vlieland heeft al afgehaakt en ook een deel van Overijssel is ermee gestopt. Wij gaan nog tot 1 januari door, ook om de geplande activiteiten door te laten gaan.” Tammenga kan met enige moeite nog een voordeel van het lid zijn van de ANBO opnoemen. “Ja, je krijgt korting op het ziekenfonds. Maar verder betaal je wel 40 euro per jaar. Daarvan gaat 4,30 euro per lid naar de afdelingen. Dat was vroeger het dubbele. Wij gaan onze nieuwe leden 15 euro per jaar vragen. We houden op 24 oktober 0m 14.00 uur een vergadering in het Van Julsinghatehuis in Delfzijl. Dan leggen we de vraag op tafel wie mee wil. De eerste signalen zeggen ons dat veel leden met ons gaan overstappen.” door Bram Noordhuis